25° Az bulutlu

Nesillerin Mimarları Öğretmenlerimiz.

Anasayfa - 24 Kasım 2008 09:00 A A

NESİLLERİN MİMARI ÖĞRETMENLERİMİZ

 Yüce Dinimiz ilim öğrenmeye çok önem verdiği gibi, ilim öğretenlere de çok büyük önem vermiştir. İlim öğretenler yeryüzünün süsüdür. Yüce Allah gökyüzünü güneş, ay ve yıldızlarla süslediği gibi, yeryüzünü de peygamberler ve onların mirasçıları olan âlimlerle süslemiş ve “ hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”(1)  diye ifade etmiştir.

 Sevgili Peygamberimiz (sav) de şöyle buyurmuştur. “Ben (size dininizi öğretmek için) bir öğretmen olarak gönderildim.”(2) İlim şehrinin kapısı durumunda olan Hz. Ali’ nin, “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.” Veciz sözü öğretmene gösterilmesi gereken sevgiyi ve hürmeti en güzel şekilde ifade eder. Sokrates, “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez” diyerek öğretmenin ve öğretmenliğin önemini dile getirmiştir.

 

Öğretmenler, milletin ideallerini, özlemlerini, insanlığın en yüce değerlerini kafalarda ve gönüllerde yeşertecek ve olgunlaştıracak kişilerdir. Sadece zekalar değil, gönüller ve vicdanlar da öğretmenin telkinleri altında, onun elinde şekillenir. Medeniyetler öğretmenlerle kurulur. Bir milletin geleceği öğretmenler sayesinde parlak olur.

 

Öğretmene değer verildiği, öğretmenin hürmet gördüğü ülkelerde insanlar mesut ve faziletlidir. Kılıcının kudreti karşısında padişahlara boyun eğdiren Fatih Sultan Mehmet, yalnız bir alimin elini öpmek için baş eğmekten çekinmemiştir.

 

Her insanın bir öğretmeni ve terbiyecisi vardır. Bize bilmediğimizi öğreten, ruhen ve fikren yükselmemizi sağlayarak manevi hayatımızı kazanmaya ve ebedi saadetimize sebep olanlar, kazandığımız başarıları onlara borçluyuz.

Öğretmen ve eğitimcilerimize gereken saygıyı, sevgiyi, hürmeti ve her türlü desteğimizi gösterelim. İyi bilelim ki milletimizin birliği, Devletimizin dirliği, insanlarımızın bilgili ve kültürlü kılınmasıyla sağlanır.

Peygamberimizin şu hadisini hiçbir zaman unutmamalıyız; “Ya öğreten ol, ya öğrenen, ya da dinleyen veya bu kimseleri seven olmaya bak. Sakın beşincisi olma, yoksa helak olursun”(3)

 

Kaynak:

1-Zümer;9

2-İbn Mace, Mukaddime 17

3-Feyzu’l Kadir-C.2 

Bu haber 124 kez okundu.
Anasayfa - 09:00 A A
BENZER HABERLER