21° Parçalı az bulutlu

Karabük Üniversitesi akademik yılı açılışı yapıldı.

Anasayfa - 16 Ekim 2010 10:21 A A

Karabük Üniversitesinin 2010-2011 Akademik Yılı Açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ün teşrifleriyle görkemli bir törenle dün açılışı gerçekleştirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karabük Üniversitesi 2010-2011 akademik yılı açılış programına katıldı. Üniversite kampusuna makam aracından öğrencileri selamlayarak giren Gül’ü Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve rektör yardımcıları karşıladı. Açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken, müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Uysal, üniversitenin 3 yıldan bugüne geldiği noktayı anlattı. Burhanettin Uysal, “Bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ediyoruz. Üniversitelerin misyonlarını belirtirken, üniversitelerin bulundukları bölgenin ve ülkenin kalkınmasında lokomotif olması gerektiği tespitinde bulunmuştunuz. Şehrimizin hızlı treninde sizi ağırlamaktan onur duyuyoruz. Karabük Üniversitesi’ne hoş geldiniz. Karabük Üniversitesi dünyada 18 bin üniversite arasında 4 bin 786, Türkiye’deki üniversiteler arasında 71. sıradadır. 3 yıllık süreçte gelinen nokta son derece sevindiricidir. Kurulduğumuzda 39 faklı programda öğretim yaparken, program sayısı 150’ye yükselmiştir. Karabük Üniversitesi bugün hem öğrenciler ve öğretim üyeleri için cazibe merkezi haline gelmiştir. Bu yıl katılan 5 bin öğrenci ile öğrenci sayımız 12 binlere ulaştı. 5 yıl sonra yeni bölüm açmasa bile öğrenci sayısı 32 binlere ulaşacaktır. Karabük halkı aydınlanmanın, çağdaşlaşmanın üniversiteleşmeden geçmekte olduğunu bilmektedir. AB fonlarından alınan hibelerle üniversitemiz 58. sıraya yerleşerek önemli bir gelişme sağlamıştır. 2009-2010 Bilgisayar Mühendisliği alanında interaktif çalışmaya başladık” dedi.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da, “Dünya oldukça büyük hızla gelişmektedir. Bu gelişmelere bırakın uymayı, takip etmek bile zordur. İnsanlar ikinci bir diplomayı almak istemekte. 600 bini aşan 2 yıllık üniversite mezunu bulunmaktadır. Küreselleşme sınırların kalkmasıdır. Üniversiteler arasındaki iş birliği artmıştır. Bize rakip olan birçok müessese ile rekabet yapmak durumundayız. Dünyada bugün gelinen noktada üniversiteler, bulundukları yerlerde ekonomiye katkı sağlamaktadır” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, “Karabük’e uzun süredir gelmek istiyordum. Her yerden gelen davetleri bir sıraya koymak gerekiyordu. Bugün bunu gerçekleştiriyoruz. İncelemelerde ve temaslarda bulunuyoruz ve üniversitenin akademik yılının açılışını yapıyoruz. Üniversiteler arasında büyük bir yarış var. Önceden içlerine kapanıktı, sayıları da belliydi. Bir dinamizm söz konusu değildi. Üniversitelerde büyük bir değişim var. Başta devlet üniversiteleri her yerde açılmaya başlandı. Herkes kendi içinde rekabet ederken üniversiteler de kendi içinde rekabet etmeye başladı. Çok açık, şeffaf rekabet ortamı var. Bu rekabet Türkiye’yi çok değiştirecek, ülkeye çok büyük katkısı olacak. Türkiye’nin geleceğine çok büyük katkısı olacak. Şunu unutmayalım ki; gelişme, büyüme, modernleşme hep bilim adamları, entellektüeller, aklı eren insanların öncülüğünde gerçekleşmiştir. Üniversiteler de buna hep öncülük yapmıştır, lokomotiflik yapmıştır. Üniversitelerden beklediğmiz de bu. Yoksa üniversitelerin kendi içinde mücadele eden, siyaseti başka bir şekilde üniversitelerin içine taşıyan yapıları olmaması gerekir. Bu bizim çok enerjimizi tüketti. Üniversiteleri de çok içe dönük hale getirdi. Dünyadaki ilim hareketinden, gelişmelerinden bizi birazcık geride bıraktı. Bunu istatistiklere bakarak söylüyorum. Uluslararası fonlardan aldığımız paralara ve projelere göre söylüyorum veya oralara yaptığımız müracaatlara, buluşlara, patentlere göre söylüyorum” dedi.
Türk bilim adamlarının uluslararası başarılarında büyük bir patlama olacağını belirten Gül, “Türkiye tekrar ilime, bilime dönüyor üniversiteleri vasıtasıyla, bilim adamları vasıtasıyla. Büyük bir yatırım yapıyor. Bu yatırımın karşılığını 5-10 sene sonra kesinlikle alacaktır. Göreceksiniz 5 sene sonra büyük bir patlama olacaktır. Patentlerde, projelerde, Türk bilim adamlarının uluslararası seviyedeki başarılarında büyük bir patlama olacaktır. Ama bunun adımları bugünden atılmaktadır” diye konuştu.
Demir-çeliğin sanayinin temeli olduğunu kaydeden Gül, “Demir çelik deyince Karabük akla gelir. Demir-çelik tesisi ilk burada kurulmuştur. O günden bugüne demir-çelik enstitüsünde büyük bir değişim olmuştur. Bunu KARDEMİR’in desteklediğini görmek hem onların katma değerini artıracaktır, hem de Türkiye kazanacaktır. Buranın halkını iş adamlarını tebrik etmek istiyorum” dedi.
Konuşmasının ardından hava muhalefeti nedeniyle temel atma töreni telekonferans yardımıyla yapıldı ve Gül butona salondan basarak KARDEMİR A.Ş. tarafından üniversite bünyesinde yaptırılacak olan Demir Çelik Enstitüsü AR-GE Merkezi’nin temelini attı. Gül, daha sonra merkezi yaptıran KARDEMİR A.Ş. yöneticilerine plaket verdi. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal da Gül’e, içinde kendisi ve eşi Hayrünnisa Gül’ün fotoğrafının bulunduğu Safranbolu evinin penceresi örnek alınarak yapılan
çerçeveyi hediye etti.
Gül daha sonra KARDEMİR A.Ş.’ye geçerek fabrikayı gezdi.

Bu haber 142 kez okundu.
Anasayfa - 10:21 A A
BENZER HABERLER