22° Açık

Hidrallez Nedir? Gurbette nasıl kutlanır.

hidrallez nedir,hıdrallez nedir,mehterler köyünde hidrallez,mehterler köyünde hıdrallez,gurbette hıdrallez
Anasayfa - 6 Mayıs 2012 10:02 A A

Hidrallez nedirden önce köyümüzü bilmem ama gurbette nasıl kutlanır. Kısaca ona değineyim. Bir kaç gündür daha doğrusu bir kaç yıldır Hidrallez’i köyümde kutlamak istememe rağmen ne yazık ki bir türlü nasip olmadı. Sağolsun şenliği düzenleyen kardeşlerimiz bizleri hatırlayıp sende katıl diyemediler. Bu güzel ortamda benim gibi olmayı can atan belkide kimler yok ki. İyi organize olabilmek lazım ki hep birlikte daha hoş anlar, gelecekte çocuklarımıza ve torunlarımıza anlatacağımız anılarımız olsun.

Bir kaç gün öncesi de İzmir Kemalpaşa’da ikamet eden köylülerimizin toplu bir Hidrallez şenliği için hazırlık yaptığını öğrendim. Dün akşam kardeşimden teklif geldi ama malum uzaklık vesilesi ile gitmek mümkün olmadı. Onların bu şenlik ile ilgili hoş anlarını anlatan resimleri gelirse sizlerle paylaşmak isterim.

Şimdi gelelim Hidrallez nedir nasıl kutlanır okuyalım.

Hıdırellez Bayramı (Hıdrellez), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları gün olduğu savıyla kutlanmaktadır.

İslam coğrafyasına bakıldığında Hıdrellez gününün yoğunlukla Türkiye’de kutlanıldığı görülmektedir.

Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığını gösteriyor

Kökeni

Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır düşünüşünü tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedir.

Hızır

Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır. Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini imgeler. Türkiye’de Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:

•Kalbi temiz, Allah’a inanan insanlara yardım eder.

•Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.

•Dertlilere derman, hastalara şifa verir.

•Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.

•İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

•Uğur ve kısmet sembolüdür.

•Mucize ve keramet sahibidir.

Türkiye’de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

Kutlama mekanı

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme ayı yogi adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.

 

Dilek dileme:

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.

Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.Ve aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar ve sabah erkenden kimse görmeden dilediği şeyin maketini alması gerekir.

Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler.Bazı kimselerde ateş yakıp,dilek dilerler.Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Gelenekler

1.Baht açma: Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.

•Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”,

•Denizli ve çevresinde “bahtiyar”,

•Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağlara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”,

•Erzurum’da “mani çekme” adı verilir.

Hızır ve Kur’an

Bakınız: Kuran Kerim (Kehf Suresi: 60-82)

İstanbul’da Hıdırellez

İstanbul’da tarihi yarımadasında yerleşik Armada Otel’in 2000’li yıllara girerken başlattığı “Ahırkapı’da Hıdrellez Şenlikleri” ise giderek gelenekselleşen bir yapı almaktadır. Bu yıl 10. yapılacak şenlik, artık bir toplu sivil etkinliğe dönüşmüş olup, her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan akşam binlerce kişinin katıldığı bir şenlik olarak tekrarlanagelmektedir. Bu yıl şenlik İstanbul 2010 projesi kapsamına alınmış, etkinlik alanı da Ahırkapı Parkı’na taşınmıştır.

Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır’a rastlamak amacına yöneliktir

 

Bu haber 361 kez okundu.
Anasayfa - 10:02 A A
BENZER HABERLER